ACİL YAKLAŞIM GEREKTİREN DİŞ SORUNLARI NELERDİR?

DİŞİN KIRILMASI

Tedaviye yardımcı olabilir düşüncesi ile bulunabilirse kırılan diş parçası koruma altına alınmalıdır.

Enkısa sürede(mümkünse ilk 1-2 saat içinde) diş hekimine gidilmelidir.

Diş kırılmaları, dişlerin yerlerinde oynaması ya da çıkması, ağız dokularında yaralanmalar ve beyin sarsıntısı sıklıkla da basketbol, futbol vs. gibi kontak sporları yaparken oluşan çarpma ve düşmeler ile trafik kazaları sonucunda oluşmaktadır. Özellikle kontakt spor yapan çocuklarda oluşabilecek yaralanmalarını ve diş kırıklarını engellemek için en uygun yöntem  ağız koruyucusu (mounth guard) kullanmalarını sağlamaktır.

DİŞİN YERİNDEN ÇIKMASI

Yerinden çıkan diş daimi diş ise acilen bulunmalıdır.

Bulunan diş, ağızda görünen kısmından(kurondan) tutulmalıdır. Dişi kök kısmından tutarak buradaki dokuların daha fazla hasar görmesine neden olunmamalıdır.

Bulunan diş,diş hekimine gidinceye kadar süt ya da su içerisinde korunmalıdır veya temiz nemli bir gazlı bez içerisinde saklanmalıdır.

Eğer diş uygun şartlarda korunmuşsa ve en geç yarım saat içerisinde diş hekimine ulaştırılmışsa dişin tekrar kendi yuvasına yerleştirilerek (reimplantasyon) ile kurtulma olasılığı çok yüksektir.

DİŞ AĞRISI

Diş üzerinde ve dişlerin arasında bulunan gıda birikintileri, diş fırçası ve diş ipi ile temizlenmediğinde;diş üzerinde çürük ilerler ve dişin sinirine ulaşır.Enfeksiyon sinirlere ulaştığında zonklayıcı tarzda ağrılar başlar.Bu ağrıları takiben gece uykudan uyandıran ağrılar başlayabilir..Diş hekimine gidilmediğinde ise;yüzde şişlik oluşması muhtemeldir.Bu rahatsız edici durumlarda yapılması gereken çürüğün temizlenip kök-kanal tedavisi başlanmasıdır.

Kök-kanal tedavisi yapılmadığı durumlarda dişteki enfeksiyonun ilerleyerek çevre dokulara yayılması sonucu daha büyük problemlere yol açması kaçınılmazdır.Enfeksiyona müdahale edilmediğinde, ilerleyen zamanlarda dişin çekilmesi gerekebilmektedir.

KöK-KANAL TEDAVİSİ NEDİR?

Kök kanal tedavisi hasar gören dişin; hastalanan veya ölen pulpasının çıkarılmasıyla, kalan boşluğun temizlenip, şekillendirilip yeniden doldurulması işlemidir.Kök-kanal tedavisi 2-3 seansta tamamlanmaktadır.